This section doesn’t currently include any content. Add content to this section using the sidebar.

Image caption appears here

Add your deal, information or promotional text

Политика за испорака

МАКЕДОНИЈА

Нудиме бесплатна достава за сите нарачки над 3.000 денари на територијата на Македонија, трошокот за испорака за нарачки под 3.000 денари чини 120 денари.

КОГА ЌЕ ИСПРАТИ МОЈАТА НАРАЧКА?

Само затоа што испораката е бесплатна не значи дека треба да трае долго време. Елена Лука разбира дека брзото добивање на вашите артикли е важно за вас, па затоа вложуваме максимални напори за брзо да ја обработиме вашата нарачка.

Кога нарачувате од нашата веб-локација, можете да очекувате да ја добиете вашата нарачка во рок од 3-5 работни дена.

Времето на испорака може да варира поради достапноста на стоката. Нарачките не се испраќаат за време на викендите или празниците.

Начин на испорака

Испораката се врши преку курирски услуги, на адресата дадена при креирањето на нарачката.

Курирски услуги

Испораката се врши преку Мекс Пошта.

МЕЃУНАРОДЕН ИСПОРАК

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

Елена Лука нуди бесплатна достава за сите нарачки ширум светот поставени на нашата веб-страница со минимален износ на нарачка од 200 евра.

КОГА ЌЕ ИСПРАТИ МИАТА НАРАЧКА?

Повеќето артикли се испорачуваат во рок од 5-7 работни дена од вашата нарачка.

Времето на испорака може да варира поради достапноста на стоката. Нарачките не се испраќаат за време на викендите или празниците.

ДАНОЦИ, ДАВАЧКИ И ДОПОЛНИТЕЛНИ ТАКСИ

Имајте предвид дека сите меѓународни нарачки може да подлежат на дополнителни давачки, увозни даноци или царински такси при испораката. Овие давачки ги пресметуваат царинските службеници и тешко се проценуваат. Иако преземаме чекори за да ги минимизираме или елиминираме трошоците за увоз за нашите клиенти, не можеме да обезбедиме неточни информации на царинските службеници. Исто така, имајте предвид дека доцнењето на царината станува сè почеста појава. Пакетите може да потраат подолго за да стигнат до меѓународните дестинации и, за жал, не можеме да го контролираме или спречиме овој тип на доцнење.

КОНВЕРЗИЈА НА ВАЛУТИ

Цените наведени на нашиот сајт се во македонски денари, евра и американски долари. Банката што ја издала вашата кредитна картичка го одредува точниот девизен курс што ќе го платите, но генерално тој ќе се совпадне многу тесно со актуелните девизни курсеви.

ПОЛИТИКА И УСЛОВИ

Со поставување на нарачка кај Елена Лука, вие сте одговорни за оригиналните трошоци за испорака, сите применливи такси за приспособени увозни и трошоците за враќање назад до Елена Лука. Ова исто така важи и за сите пратки што се одбиени од вас при испорака.

ЗЕМЈИ ВО КОИ ИСПОРАКУВАМЕ

 • Албанија
 • Алжир
 • Андора
 • Ангола
 • Ангвила
 • Антигва и Барбуда
 • Аргентина
 • Ерменија
 • Аруба
 • Австралија
 • Австрија
 • Азербејџан
 • Бахамите
 • Бахреин
 • Бангладеш
 • Барбадос
 • Белорусија
 • Белгија
 • Белизе
 • Бенин
 • Бермуди
 • Боливија
 • Босна и Херцеговина
 • Боцвана
 • Бразил
 • Брунеи
 • Бугарија
 • Буркина Фасо
 • Бурунди
 • Камбоџа
 • Камерун
 • Канада
 • Кејп Верде
 • Кајмански Острови
 • Централноафриканска Република
 • Чиле
 • Кина
 • Колумбија
 • Костарика
 • Хрватска
 • Куба
 • Кипар
 • Чешка република
 • Данска
 • Џибути
 • Доминика
 • Доминиканска Република
 • Еквадор
 • Египет
 • Ел Салвадор
 • Естонија
 • Етиопија
 • Фолкландските Острови (Малвини)
 • Фарски Острови
 • Фиџи
 • Финска
 • Франција
 • Француска Гвајана
 • Габон
 • Грузија
 • Германија
 • Гана
 • Грција
 • Гренланд
 • Гренада
 • Гвадалупе
 • Гуам
 • Гватемала
 • Гвинеја
 • Гвинеја-Бисао
 • Гвајана
 • Хаити
 • Хондурас
 • Хонг Конг
 • Унгарија
 • Исланд
 • Индија
 • Индонезија
 • Иран
 • Ирак
 • Ирска, Република
 • Израел
 • Италија
 • Брегот на Слоновата Коска
 • Јамајка
 • Јапонија
 • Јордан
 • Казахстан
 • Кенија
 • Кореја, Република
 • Кувајт
 • Киргистан
 • Латвија
 • Либан
 • Лесото
 • Либерија
 • Либија
 • Лихтенштајн
 • Литванија
 • Луксембург
 • Мадагаскар
 • Малави
 • Малезија
 • Мали
 • Малта
 • Мартиник
 • Мавританија
 • Маурициус
 • Мексико
 • Молдавија
 • Монако
 • Монголија
 • Црна Гора
 • Мароко
 • Мозамбик
 • Намибија
 • Непал
 • Холандија
 • Холандски Антили
 • Нова Каледонија
 • Нов Зеланд
 • Никарагва
 • Нигер
 • Нигерија
 • Ниуе
 • Норвешка
 • Оман
 • Пакистан
 • Панама
 • Папуа Нова Гвинеја
 • Парагвај
 • Перу
 • Филипини
 • Полска
 • Португалија
 • Порторико
 • Катар
 • Реунион
 • Романија
 • Руска Федерација
 • Сан Марино
 • Саудиска Арабија
 • Сенегал
 • Србија
 • Сингапур
 • Словачка
 • Словенија
 • Соломонови Острови
 • Јужна Африка
 • Шпанија
 • Шри Ланка
 • Суринам
 • Свазиленд
 • Сирија
 • Шведска
 • Швајцарија
 • Тајван
 • Таџикистан
 • Танзанија
 • Тајланд
 • Да оди
 • Тонга
 • Тринидад и Тобаго
 • Тунис
 • Турција
 • Островите Туркс и Каикос
 • Уганда
 • Украина
 • Обединети Арапски Емирати
 • Обединето Кралство
 • Уругвај
 • САД
 • Узбекистан
 • Венецуела
 • Виетнам
 • Девствени Острови, САД
 • Јемен
 • Замбија
 • Зимбабве

Search